מאיה בוצמן

מאיה בוצמן

פקולטה וחוג: הפקולטה למדעי החיים, המחלקה לחקר התא ולאימונולוגיה

 

נושא המחקר: רקע גנטי וסביבתי של תכונות מורכבות

 

מנחה: ד״ר עירית גת ויקס (אוניברסיטת תל אביב)

 

לימודים והתמחויות בתואר ראשון ושני: התחילה בלימודי ביולוגיה ולקראת סוף התואר הוסיפה קורסים במדעי המחשב, כי הבינה שעל השאלות שהכי מעניינות אותה בביולוגיה אפשר לענות על ידי שימוש בכלים חישוביים.

 

מילה (או ביטוי) שמתמצתים את מאיה: סקרנות ועקשנות (כי אסור לוותר)

 

,אני מאמין": הכוח בא מבפנים.

 

מאיה בוצמן גדלה בכרמיאל וכבר בתיכון שילבה בין מספר תחומים - היסטוריה וביולוגיה, הומאני וריאלי. בילדותה תמיד שאלה שאלות על העולם ועניין אותי כיצד דברים עובדים ואיך דברים קרו, לא בכדי מצאה את עצמה בתחום המחקרי.

 

את שירותה הצבאי העבירה בחיל המודיעין, בתפקידים מחקריים והדרכתיים המשלבים ידע טכני ועבודה עם אנשים. במחקרה היא משלבת בין עולמות: תכנות, מחשבים, סטטיסטיקה וביולוגיה.

 

במה עוסק המחקר שלך ומה תרומתו?

אני חוקרת רקע גנטי של תכונות מורכבות. רב התכונות של בני האדם הן תכונות מורכבות. אצל כל אחד מאתנו יש אינטראקציה בין גנטיקה לסביבה.

 

באחד הפרויקטים בדוקטורט פיתחתי אלגוריתם כללי שמוצא זוגות של גנים שמשפיעים ביחד על קבוצה של תכונות. אני מנסה לפתח שיטות סטטיסטיות שיסייעו לאתר תכונות מורכבות הגורמות למחלות. זה קשור לחיים של כולנו.

 

מה משמעות המלגה עבורך? מה לא יכולת לבצע לולא המלגה?

המלגה מאפשרת לי להתרכז במאה אחוז במחקר, מאפשרת להפוך את המחקר ל full time job שלי, ובלעדיה לא היה לי מספיק זמן ומשאבים להתרכז רק במחקר.

 

ספרי על אתגר גדול שהצלחת לעמוד בו

ביואינפורמטיקה הוא תחום אינטרדיסיפלינארי ודרוש בו ידע מכל מיני עולמות וכלים שונים. האתגר הוא תמיד ללמוד ולפתח שיטות חדשות כדי להגדיל את כמות הידע. גם כשנתקעים צריך לדעת איך להסתכל על המחקר בעיניים חדשות, להתעקש ולמצוא בו את הנקודה המעניינת ששווה להמשיך לחקור וללמוד אותה.

 

תוכנית ספרא לביואינפורמטיקה מאפשרת הרבה שיתוף והיכרות בין חוקרים ופקולטות. המפגש בין החוקרים הוא בסיס מצוין להכרות אישית וליצירת שיתופי פעולה.

 

חוץ מלחקור מה עוד את אוהבת לעשות בשעות הפנאי (תחביבים, התנדבות ועוד)?

לפגוש חברים, לעשות פילאטיס, לטפס בקיר טיפוס ולשמוע הרבה מוזיקה.

 

אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>