אלברט קולומנסקי

תחום: תרופות המטולוגיות

מחלקה: ביולוגיה תאית והתפתחותית, הפקולטה לרפואה

חשיבות המחקר: מניעת תופעות לוואי של דילול העצם

המלגה: מעניקה ביטחון כלכלי

אלברט קולומנסקי

כבר בילדותי חלמתי להיות רופא, ואכן הגשמתי את החלום: סיימתי לימודי רפואה בטכניון, ועבדתי כמתמחה ברפואה פנימית ובהמטולוגיה בבית החולים איכילוב בתל אביב. עם סיום ההתמחות הוזמנתי להשתתף בפרויקט מחקר המטולוגי בארה"ב, ושם נולדה בי התשוקה למחקר. אהבתי את היופי של המחקר והחשיבה המחקרית, והבנתי את חשיבותם לקידום הרפואה. חזרתי לישראל ובלבי ההחלטה לעשות דוקטורט.

 

מלכתחילה היה לי ברור שעבודת המחקר שלי תעסוק בנושא ביו-רפואי יישומי, בעל השלכה לקליניקה ולטיפול בחולים, בתחום ההמטולוגיה. ואכן, המחקר שלי מתמקד בשתי תרופות המצויות בשימוש נרחב: אריתרופויטין המשמשת להעלאת רמת ההמוגלובין בדמם של חולים הזקוקים לכך (לדוגמה חולי MDS וסרטן דם מסוג מיאלומה נפוצה); וריטוקסימאב – נוגדן הנלחם בתאי דם לבנים מסוג B (לימפוציטים), ומשמש לטיפול בסרטן מסוגי הלימפומה והלוקמיה, וכן במחלות אוטואימוניות שבהן הגוף מותקף על ידי מערכת החיסון שלו עצמו. במחקר אני נעזר במודל של עכברים כדי לבחון השערה, המסתמכת על מחקרים קודמים, שתרופות אלה עלולות לגרום לתופעת לוואי של דילול העצם ואוסטיאופורוזיס. לממצאי המחקר עשויות להיות השלכות ישירות על הטיפול בחולים המטולוגיים: אם אכן יתברר שהתרופות גורמות לדילול העצם, יינתנו להם במקביל טיפולים יעילים הקיימים כיום כנגד התופעה, במטרה למנוע את החמרת המצב, ולשפר את איכות חייהם לאורך זמן.

 

באוניברסיטת תל אביב מצאתי סביבת מחקר, תשתיות ומשאבים טכנולוגיים המאפשרים לי ליישם את רעיונותיי הלכה למעשה, ולבצע מחקר ברמה גבוהה. בנוסף, הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב מסונפת לבית החלים איכילוב, שבו אני ממשיך לעבוד במשרה חלקית, והקשר ההדוק מאפשר שיתופי פעולה מצוינים לקידום המחקר. (מנחה המשנה שלי הוא פרופ' משה מיטלמן, ראש המחלקה הפנימית באיכילוב ויו"ר האיגוד ההמטולוגי בישראל). עם זאת, כבעל משפחה וכאב לשלושה ילדים, לא הייתי יכול לעסוק במחקר בהיקף כה רחב ללא תמיכת המלגה של אגודת הידידים.

אוניברסיטת תל-אביב, ת.ד. 39040, תל-אביב 6997801
UI/UX Basch_Interactive